Kotercový kašeľ /ang. kennel cough/ je jedna z najčastejšie sa vyskytujúcich chorôb u psov. V minulosti sa predpokladalo, že ho spôsobuje jeden patogén, dnes už vieme, že ide o komplex ochorení. Najvýznamnejší z nich je baktéria Bordetella bronchiseptica, svoju úlohu zohrávajú aj vírusy napr. vírus parainfluenzy, vírus psinky, psí adenovírus, psí herpesvírus a reovírus, ale aj iné mikroorganizmy.

Je to ochorenie, ktoré môže postihnúť každého psíka s najvyšším výskytom na jeseň, vo vlhkom počasí. Priebeh je individuálny, môže ísť o ľahkú infekciu, z ktorej sa psík po týždňoch dostane sám alebo pri komplikáciach až o život ohrozujúci stav.Prejavuje sa spočiatku suchým, záchvatovým kašľom alebo pokašliavaním ako dôsledok zápalu priedušnice a priedušiek. Môže sa objaviť výtok z nosa a očí, zvracanie, pri neliečení až zápal pľúc. Choroba vždy znižuje kvalitu života psa, lebo sa dlho zotavuje, pri športových psoch vyraďuje psa na dlhý čas z tréningu a súťaží, psom ja znemožnená účasť na výstavách. Obzvlášť závažné môže byť ochorenie u šteniat, gravidných sučiek, u starších psíkov alebo psíkov s chronickou chorobou (ochorenia srdca) a už slabším zdravím.

Ochorenie je vysokonákazlivé, patogény sa vylučujú sekrétmi, kontaktom sa môže psík jednoducho nakaziť. Patogény zostávajú aj v prostredí, preto dochádza k nakazeniu aj na miestach pohybu postihnutého psa – priestory na venčenie, spoločná miska na pitie, spoločná hračka.... Môže sa objaviť u každého psa, vyšší výskyt je v miestach s vyššou koncentráciou psov ako sú útulky, výbehy pre psov, chovateľské stanice, výstavy a preteky.

Jedinou prevenciou je platné očkovanie, ktoré je nutné opakovať každý rok. Ide o jednoduchú aplikáciu vo forme nosných kvapiek, odpadá aplikácia ihlou. Očkovať sa nedá, ak už choroba vypukla, vtedy je potrebná účinná liečba, ktorá môže trvať dlhší čas. Náklady na prevenciu sú podstatne nižšie ako náklady na terapiu. Ideálny čas na vakcináciu je skorá jeseň!

Autor textu: Sibra centrum veterinárnej medicíny, www.sibra.sk

No items found.
SIBRA – centrum veterinárnej medicíny

Rezervujte si svoj termín ešte dnes

Chcem sa objednať
Vybrať službu

Termín bude potvrdený našou recepciou.

Ďakujeme! vaša rezervácia bola prijatá.
Termín bude potvrdený našou recepciou.
Ojoj! Vyskytla sa chyba pri odosielaní formulára.
Ikona zavrieťIkona zavrieť