Ako rozpoznať bolesť

Zvieratá nám nedokážu povedať, keď ich niečo bolí. Na aké príznaky sa ako majitelia máme zamerať, aby sme odhalili bolestivosť u našich miláčikov?

Bolesť – to je nepríjemný pocit, s ktorým sa my  ľudia stretávame pomerne často. Nervový systém zvierat však umožňuje cítiť bolesť i našim domácim miláčikom, a to na rovnakej úrovni, ako ju prežívame my. V dnešnej dobe už naozaj nikto nemá právo tvrdiť, že „toho psa/koňa/kocúra to predsa nebolí“.

Jediným pozitívnym zmyslom bolesti je upozorniť na problém v organizme. Tam však výpočet plusov končí, pretože bolesť má inak významný negatívny dopad na životné funkcie. Je známe, že pretrvávajúca bolesť vedie k zníženiu apetítu, zhoršeniu obranyschopnosti či spomaleniu hojenia rán.

Hlavný problém, s ktorým sa stretávame vo veterinárnej medicíne, je ten, že zvieratá nám nepovedia, že ich niečo bolí, a už vôbec nie, kde presne. Samozrejme, existujú výnimky – ak si psík zlomí nohu, pravdepodobne to uvidíte veľmi rýchlo: nebude ju chcieť zaťažovať a bude nariekať od bolesti. Dnes by sme sa však chceli zamerať na rozpoznanie tej dlhotrvajúcej, viac skrytej bolesti.

Hlavnú úlohu pri jej odhalení musíte zohrávať práve vy ako majitelia. Je tomu tak preto, že príznaky chronickej bolesti vedia byť veľmi jemné a všimnúť si ich môže len niekto, kto zviera dobre pozná a má možnosť ho dlhodobo sledovať. Nehovoriac o tom, že stres spojený s návštevou ambulancie dokáže veľmi účinne prekryť príznaky bolesti. Určite sa s tým niektorí z vás už stretli, kedy napríklad krívajúci športovec náhle zázračne na veterine chodil úplne normálne!

Avšak i pre oko pozorného majiteľa môžu byť prejavy bolesti veľmi ťažko rozpoznateľné. Poďme si teda vymenovať  tie najčastejšie. 

  1. Zmeny v postoji

Nemusí sa jednať len o krívanie. Zviera môže byť nahrbené, hlava býva zvesená, chvost stiahnutý. Zviera sa snaží zaujať takú polohu, aby čo najviac odľahčilo bolestivému miestu. Môže si inak sadať či ležať len na jednej strane tela, prípadne zaujíma „modliacu“ polohu – zadok vystrčený hore a predná časť tela na zemi.

Pozor, to že psík stále vrtí chvostom, nemusí znamenať, že ho nič nebolí! Psy i pri stredne ťažkej a ťažkej bolesti dokážu na ľudskú pozornosť zareagovať vrtením chvosta. 

  1. Zmeny v spánku

Psy, ktoré pociťujú bolesť, obvykle nie sú schopné dosiahnuť dostatočné uvoľnenie. To sa môže prejaviť spánkom v nezvyčajnej polohe, častou zmenou miesta, ale i neprítomnosťou snívania. Spozorovali ste už, kedy váš pes sníva? Pohybujú sa mu pri tom oči, môže i vydávať slabé zvuky či pohybovať labkami. Ak trpí bolesťou, do tohto štádia spánku sa nedostáva. 

  1. Hlasové prejavy

Nariekanie či kňučanie od bolesti bývajú spojené skôr s tou náhle vzniknutou silnou bolesťou, môžu sa však do určitej miery prejaviť aj pri tej chronickej. Psy tiež môžu začať vrčať či štekať v snahe zabrániť dotyku na bolestivom mieste.

Platí to však i naopak. Psy, ktoré bývali hlučné a často si veselo poštekávali, môžu byť nezvykle tiché a začnú uprednostňovať pokoj na skrytých miestach.

  1. Zmeny v apetíte

Nechutenstvo ako také je veľmi nešpecifickým prejavom a môže sprevádzať najrôznejšie zdravotné problémy. Niekedy je to však práve jedným z prvých prejavov bolesti. Môže sa to prejaviť i vyberaním si len určitého typu krmiva, napríklad uprednostňovaním konzervy pred granulami.

 

  1. Zmeny v správaní

Zviera, ktoré trpí bolesťou, bude pravdepodobne menej aktívne a bude horšie znášať záťaž. Toho si veľmi rýchlo všimneme u zvierat mladých, u starších máme tendenciu pripísať to len veku. No veľmi často je to u psích dôchodcov práve prejavom bolesti, najčastejšie dôsledkom degeneratívnych kĺbnych ochorení.

Iné zmeny v správaní sa môžu prejaviť i napríklad zvýšeným olizovaním či vykusovaním určitého miesta, ale napríklad i neobvyklým správaním pri vyprázdňovaní, teda močení či kálaní.

Ďalšie zmeny

Môže sa vyskytnúť tras, nadmerné slinenie, zvýšená teplota, rozšírené zrenice. Pri bolesti sa tiež zvyšuje srdcová a dychová frekvencia. Tieto zmeny však obvykle zaznamená až veterinárny lekár.

20171002_121849.jpg

Čo ďalej?

Ak nadobudnete podozrenie, že vášho miláčika niekde niečo bolí, mala by čo najskôr nasledovať návšteva veterinárneho lekára. Ten sa pokúsi problém lokalizovať a zistiť príčinu.

Nikdy nepodávajte domácim zvieratám ľudské lieky od bolesti, ako je paracetamol či ibuprofen! Tieto látky môžu byť pre zvieratá nebezpečné a spôsobiť vážne problémy!

Váš veterinárny lekár najlepšie odhadne, aký liek od bolesti a v akej dávke je pre konkrétny problém najvhodnejší. V zálohe však máme aj iné možnosti liečby bolesti, ako napríklad fyzioterapia či akupunktúra. Základom by však vždy mala byť dôkladná diagnostika príčiny bolesti.

 

Autor: MVDr. Mária Gambošová, SIBRA-centrum veterinárnej medicíny, Bratislava, 2018  www.sibra.sk

No items found.
SIBRA – centrum veterinárnej medicíny

Rezervujte si svoj termín ešte dnes

Chcem sa objednať
Vybrať službu

Termín bude potvrdený našou recepciou.

Ďakujeme! vaša rezervácia bola prijatá.
Termín bude potvrdený našou recepciou.
Ojoj! Vyskytla sa chyba pri odosielaní formulára.
Ikona zavrieťIkona zavrieť